Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psychické poruchy

2. 5. 2011

 

Psychické poruchy:
1)endogenní poruchy – způsobeny dědičně, v některých případech může být spouštěčem alkohol, drogy…

maniodepresivita
druh psychózy, vzniká v počínající dospělosti, projevuje se rychlým střídáním nálad – manické stavy(euforické stavy, zvýšená sebedůvěra…) a depresivní stavy (zpomalení, pesimistický přístup)
paranoia
objevuje se ve starším věku, psychozou jejíž podstatou je blud (porucha myšlení, jejíž podstatou je chorobné nezvratné přesvědčení neodpovídající skutečnosti, které ovlivňuje chování člověka, př. blud perzekuční, kdy pacient je přesvědčen, že je pronásledován) Formy - paranoidní žárlivost, erotomanie.
schizofrenie
je druh psychózy, která se objevuje zhruba u 0,75 % populace, nejedná se psychické onemocnění, u kterého se rozpadá se inteligence. Nemoc je charakterizována , tím, že se nemocný uzavře do sebe (krajní introverze,..), mění se jeho citové prožívání a celá osobnost – buď je přecitlivělý nebo naopak ke svému okolí lhostejný. Často trpí halucinacemi (slyší svůj vlastní hlas), v krajním případě se rozpoltí osobnost. Příčiny schizofrenie nejsou zatím známy. (druhy : prostá – uzavřenost, apatičnost, paranoidní – bludy, halucinace, katatonická – opak. slov, pláče, grimasy, stuporózní – strnulost)

 
2)Organické poruchy – onemocnění související z poškozením mozku (úraz, neprokrvování, nádor…

arteriozkleroza
je způsobena kornatěním mozkových cév (změny struktury mozku) , projevuje se bolesti hlavy, poruchy paměti a spánku, závrať, poškození inteligence, vede k úplné demenci.
senilní demence
porucha inteligence, objevuje se až po 60 letech, žijí ve vzpomínkách, dochází k rozpadu osobnosti
progresivní paralýza
bludy, naivní (že má 1000 žen a je milionář), vede k demenci. Příčinou je meningitido- hormonální onemocnění, je posledním stadiem Syfilis, úplný rozpad včetně neschopnosti pohybu atd.
 psychické poruch které vznikají při poranění mozku –kóma, při dlouhodobém komatu pracuje pouze mícha, mozkové fce vypuštěny
generační poruchy
u dívek premenstruační syndrom, období pubescence, laktační psychóza ( spojená s velkou hormonální změnou po porodu, proto často nenávidí své dítě, může dojít až k zabití dítěte), předejít co nejvíce přívětivým prostředím pro matku, nutná následná péče - léky
oligofrenie
(slabomyslnost) - nedostatečné rozvinutí intelektu, vznik především v období těhotenství, snížená míra inteligence (debil, imbecil, idiot)
lehká mozková dysfunkce
vzniká především v těhotenství a po něm, , projevy: hyperaktivita, impulsivnost, netrpělivost, při léčbě je důležitý klidný přívětivý postu a nemoc se většinou upraví do normálu. Nutný citlivý přístup a trpělivost.

 
3)Psychogenní - následek stresu dlouhodobé zátěže, trauma,

neúroza
funkční psychická porucha bez organického nálezu (bez primárního poškození mozku nebo změny v metabolismu). Narušená schopnost přizpůsobení, porucha myšlení, jednání, cítění. Nemocný si poruchu uvědomuje a trpí jí. Příčiny jsou psychogenní (chybné sociální učení v dětství, konfliktní stavy, neadaptabilní způsoby chování v zátěžových situacích). Na vzniku neurózy se podílejí vrozené dispozice a zevní vlivy (únava, stres, vyčerpání). Neurózy se dělí podle převládajících potíží na neurastenii, anxiózní a fobickou neurózu (charakterizovanou nadměrnou úzkostí a strachem; viz též fobie), hysterickou neurózu (viz též hysterie) a obsedantní neurózu (charakterizovanou nutkavým jednáním).
fobie
strach z něčeho, vyvolávající úzkost, např arachnofobie (strach z pavouků), agorafobie(strach z otevřených prostor), klaustrofobie (strach z uzavřených prostor), hypsofobie (ze spánku), zoofobie (ze zvířat),…
Doprovázeno strachem (známá příčina) a úzkostí (neznámá příčina např. budoucnost).

.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář